FC Podcast „V 55 letech dát výpověď a začít znovu? Žádný problém,“ říká podnikatel, který konečně žije, jak chtěl.

„Jakmile se v životě dostanete do bodu, kdy nemáte co ztratit, máte příležitost změnit celý svůj život.“ Nejen toto Petr zmínil pro podcast Myšlením na vrchol, v rámci kterého jsme se bavili nejen o jeho cestě ke svobodě a vlastnímu podnikání. Petr toužil podnikat už dlouhá léta, ale rozhodnout se dokázal až v 55 letech.Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: 

https://firstclass.cz/2023/02/819/

Petr změnil celý svůj život opravdu od základů. S partnerkou se rozešel, dítě bylo odrostlé a jediné, co jej spojovalo s minulostí, byla práce vedoucího zvířecí farmy. Jenže mu už nedávala smysl, a tak se rozhodl udělat tlustou čáru za minulostí a s novou životní partnerkou Terezou se usadil v malé vesničce na Hané. Měli mnoho společného, a to nejen v rámci životní zkušenosti, ale hlavně v pohledu na život. Oba hledali nový směr, něco, co by nejen vydělávalo peníze, ale současně mělo i smysl a přinášelo jim do života zdravou energii. „Chtěli jsme začít dělat něco svého, jenže jsme nevěděli co. Hledal jsem nějaký produkt, který by lidem přispěl k lepšímu životu, a jak už to tak v životě bývá, našel jsem něco, co jsem vůbec nečekal,“ vzpomíná Petr na situaci, která mu do cesty přivedla blahodárné tibi krystaly.

Možná jste o nich už také slyšeli. Někteří lidé je nazývají vodní kefír. Jedná se o společenství bakterií a kvasinek uložené v hmotě tvořené z cukrů. A právě tato hmota je pro život tibi krystalů důležitá, představuje jejich živnou půdu. Mnoho lidí si domů kupuje tibi krystaly, aby je vložili do sklenice s ovocem či zeleninou a připravili si domácí fermentovaný nápoj. Nápoj plný bakterií přátelských pro lidský organismus. Doslova živý nápoj plný probiotik.

Podobně začal s fermentovaným nápojem pracovat také Petr se svou partnerkou Terezou. „Začal jsem si doma pravidelně připravovat domácí fermentovaný nápoj. No, nebudu lhát, ze začátku bych jeho chuť rozhodně nenazval lahodnou. Ale protože jsme si o blahodárných bakteriích něco nastudovali, tak jsme si vlastně říkali, jak by bylo fajn, kdyby nám to i chutnalo. Tehdy jsem začal pátrat po nějakém výrobci, který by nápoj z tibi krystalů připravoval komerčně, ale k našemu překvapení jsem nikoho neobjevil. Na jednom blogu jsem navíc přečetl povzdech: Proč to nikdo nevyrábí, když je to tak zdravé?“ V tu dobu se začal v Petrově mysli rodit nápad udělat z fermentovaného nápoje vlastní podnikání. Nejprve potřebovali doladit recepturu a připravit nápoj s lahodnou chutí. Do zavařovacích sklenic doma zakládali různé poměry a mixy ovoce se zeleninou. Zbytek práce již přenechali bakteriím a kvasinkám. Jak již bylo řečeno, ty se živí cukrem, jakmile tedy kefírové kultury vložíte do sladké vody, začínají růst a požírat cukr.

Na první pohled se to zdá jako jednoduchý proces a nic složitého na výrobu. Ovšem jak se říká, zdání klame, a sám Petr Přecechtěl v našem rozhovoru zmiňuje, že postupem času začal rozumět tomu, proč tehdy nenašel nikoho, kdo by se zabýval komerční výrobou nápoje z tibi krystalů. Nenechal se však odradit žádnou z překážek a svými zkušenostmi potvrzuje vše, co jsme si již vysvětlili v tištěném FC Workshopu Udržuj vnitřní plamen, a již po dvou letech zahájil prodej TibiRy, živého fermentovaného nápoje. Jak moc je nápoj živý a co konkrétně si pod tímto označením můžete představit vysvětluje Petr v dnešním podcastu.

Co vše se dozvíte v podcastu s Petrem Přecechtělem?

  • Bylo náročné začít v 55 letech nový život?
  • Jak na životní změnu reagovalo nejbližší okolí?
  • Jak Petr objevil nový podnikatelský nápad?
  • Jaké překážky musel překonat, než TibiRa přišla na trh?
  • Co jsou tibi krystaly a jak fungují?
  • Jak nedostatečná kvalita vody mohla zhatit všechny plány?
  • Co říkají první zákazníci na živý fermentovaný nápoj?
  • Co se Petr dozvěděl o životě kvasinek a bakterií?