Chcete být zdraví? Pijte vodu aneb proč je voda pro naše zdraví tak důležitá.


Kvalitní, čistá voda není zase tak obyčejná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve skutečnosti na ní závisí většina procesů v našem těle. Co vše se díky vodě v těle děje, jaké má benefity pro zdraví a jak si udržet správný pitný režim?

Voda je nejdůležitější složkou lidského organismu, tvoří více než 95 % všech molekul v těle člověka. Ostatní molekuly, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerály, stopové prvky, tuky apod. jsou v těle zastoupeny necelými 5 %. Většina lidí se zabývá především výše zmíněnými 2 až 5 % a často zapomíná na nejdůležitější a největší část lidského těla – na kvalitu používané a přijímané vody.Jakou činnost vykonává voda v lidském těle?

  • Voda slouží jako prostředí pro chemické reakce. V těle probíhá přes 100 000 biochemických reakcí. Díky nim dýcháme, funguje nám srdce, trávíme jídlo, myslíme, spíme, hýbeme se, dokonce spalujeme tuky.
  • Voda funguje jako transportní médium. Přináší do buněk živiny a z buněk naopak odvádí všechny škodlivé látky a nečistoty.
  • Voda je důležitá pro vstřebávání živin z potravy. Usnadňuje trávení a nezbytná je také pro vylučování.
  • Voda je potřeba pro regulaci tělesné teploty a krevního tlaku.
  • Voda je svým způsobem také stavební látkou, je součástí sliznic umožňující správnou funkci tkání.

Jakým způsobem tělo vodu využívá?

Hospodaření s vodou v našem těle řídí centrální nervová soustava a antidiuretický hormon (ADH). Významnou roli hrají také další hormony a regulátory osmotického tlaku, které vnímají změny v objemu tekutin v těle.

Kromě toho mají značný vliv na metabolismus vody také minerální látky, a to především draslík, sodík a chlor. Udržují správné pH tělních tekutin, řídí osmotický tlak i prostupnost živin do buněk.

Správná koncentrace vody a minerálních látek, které jsou v ní rozpuštěné, je jedním z předpokladů pro přirozený průběh tělesných reakcí a zajištění zdraví. A proto je důležité průběžně pít.

Nějaké tekutiny přirozeně získáváme i z potravin. Z nich se voda částečně vstřebává již v žaludku, nejvíce ale v tenkém a tlustém střevě. Odtud dále putuje do krevních tekutin, ledvin a mezibuněčných prostor, kde se účastní dalších tělesných procesů. Na rozdíl od některých živočichů, kteří si s vodou z potravy vystačí, ale potřebujeme zhruba 80 % tekutin získat z nápojů. Nejlépe přímo z kvalitní, čisté vody, která je pro naše tělo nejpřirozenější.

Pitný režim během dne je důležitý

Běžný člověk dokáže přežít bez jídla několik týdnů, bez vody by však nevydržel ani tři dny. Tento fakt dokazuje, jak je voda pro lidský organismus důležitá. I přesto dostatečný pitný režim častokrát podceňujeme. Dostáváme se do stavu dehydratace doprovázené řadou nepříjemných příznaků, které mohou vést i k závažnějším zdravotním potížím.

Cítíte se často unavení, jste bez energie, máte suchou pokožku nebo vás bolí hlava? Pak možná právě i vy málo pijete. Dobrou zprávou je, že to všechno se dá velmi snadno vyřešit pravidelným pitným režimem. Zejména při dnes tak časté bolesti hlavy je podání sklenky kvalitní, čisté vody určitě tím prvním, co je vhodné udělat.

Jak se projeví příznaky nedostatku vody v těle?

Na prvním místě je to žízeň, která je varující známkou dehydratace organismu. Dále je to únava, protože bez dostatečného množství vody v těle neprobíhají správně žádné metabolické procesy, tudíž tělo vynakládá několika násobně větší energii na jeho fungování. Velmi viditelném příznakem jsou otoky končetin, kdy tělo reaguje nedostatkem vody tím, že se ji snaží zadržovat. Pokud otéká část končetin, je potřeba zvýšit vodu a sůl. Sůl je nezbytná pro odvádění toxinů a odpadu z těla. Pokud otéká celé tělo, je nutné naopak sůl snížit. Bolesti hlavy, migrény, točení hlavy i závratě jsou velmi častým příznakem nedostatku vody, stačí zvýšit příjem vody a bolest jakoby "zázrakem" odezní. Velmi častý příznakem nedostatku vody je tmavá moč, která dává svému "majiteli" jasně najevo, že se svou vodou velmi špatně hospodaří. Pokud je v těle dostatek vody, moč má světle žlutou až průhlednou barvu. Málokdo také ví, že nedostatek vody v těle ovlivňuje množství svalové hmoty, protože voda je ve svalech zastoupena až 74% celkového složení. Málo vody v těle se odráží také na stavu pleti i vlasů. Krémy na pokožku je nutné nahradit kvalitním pitným režimem a pravidelným oplachováním studenou vodou, podobně je to i vlasů...A tak bychom mohli pokračovat dále.  

Voda nás udržuje v kondici

Už jsme se dozvěděli, jak je voda důležitá pro správné fungování našeho těla. Dostatečným příjmem tekutin tak můžeme získat i celou řadu benefitů pro naše zdraví a vitalitu. Pro větší motivaci k pravidelnému pití přinášíme několik z nich.

Zvyšuje výkon a sílu

Jak jsme psali na začátku, naše svaly tvoří ze 75 % voda. Podle studie z roku 2018, uveřejněné v odborném zpravodaji Journal of the American College of Nutrition, už ztráta 2 % z objemu vody v těle znatelně snižuje fyzický výkon a můžou se objevit i zdravotní potíže.

Sportovci, kteří se výzkumu zúčastnili, pociťovali vlivem nedostatečné hydratace znatelné snížení síly a došlo u nich k rychlejšímu vyčerpání. Kromě toho vykazovali také zvýšenou tepovou frekvenci, zhoršenou činnost srdce a snížení kognitivních funkcí.

Studie dále prokázala, že voda vyloučená potem odvádí z těla současně i značné množství sodíku. Předpokládá se, že jeho ztráta také zhoršuje sportovní výkony.

Při každé fyzické aktivitě – a zejména při cvičení – proto pijte dostatečné množství vody. Při cvičení trvajícím déle než hodinu je navíc vhodné doplnit i minerály, jako jsou sodík, draslík, hořčík a jiné elektrolyty, které v obyčejné vodě najdete jen ve velmi malém množství.

Zařaďte proto do svého pitného režimu i neslazené iontové nápoje či minerální vody, jako je pramenitá voda Vincentka - český diamant minerálních vod.  

Dodává energii a prospívá dobré náladě 

Ztráta již 1,39 % tekutin z těla může mít negativní vliv na celkový elán a vitalitu. „Aby všechny buňky v těle dobře fungovaly, potřebují vodu,“ říká doktor Ronald Navarro z Kaiser Permanente South Bay Medical Center v Kalifornii. Navarro vysvětluje, že při dehydrataci se buněčné membrány stávají méně propustné. To brání přísunu hormonů a živin do buňky a nedochází k odplavení odpadních produktů, které následně způsobují poškození buněk.

A teď si představte, co se stane, když se to děje v celém těle. Vaše energie se vyčerpá a místo toho nastoupí velká únava, což nepříznivě ovlivní pravděpodobně i vaši náladu, jak ukázal výzkum publikovaný v časopise Nutrition Reviews, který se zabýval hydratací pro každodenní zdraví.

Zlepšuje paměť a soustředění

Příjem tekutin ovlivňuje i naši nervovou soustavu. Při ztrátě již 1,59 % vody v těle se účastníkům dalšího experimentu snížilo pracovní nasazení a objevily se u nich symptomy vyčerpání a únavy.

Pokud tedy chcete podávat efektivní pracovní výkon, dbejte na dostatečný pitný režim i v práci. K tomu vám pomůže nalít si velký džbán vody, který si dáte na pracovní stůl hned ráno, když přijdete do práce. Budete tak mít po celý den jednoduchou připomínku a zároveň kontrolu, kolik vody jste vypili a kolik vody máte ještě vypít.

Pomáhá proti bolesti hlavy a migréně

Existuje spousta druhů bolestí. Každá se zmírňuje a léčí různými způsoby. Britští vědci však zjistili, že i pití obyčejné vody může pomoci. To platí zejména u bolestí hlavy a migrén. Výzkum, který u pacientů provedli, ukázal, že příjem vody zvýšený o 1,5 litru denně výrazně snížil dobu trvání jejich bolesti. Pokud vás tedy často bolí hlava, zkuste jednoduše více pít.

Čistí organismus

Ať už se jedná o škodlivé látky z vnějšího prostředí, jídla či nezdravého životního stylu, v našem těle se neustále hromadí toxiny, které právě díky vodě odcházejí močí a potem z těla ven. Kromě vody a v ní obsažených škodlivin se vylučují i ty látky, které jsou v těle v přebytku. Například sodík, draslík, fosfáty a vápenaté ionty, ale i zplodiny metabolismu, jako je kyselina močová, močovina nebo kreatinin.

Ulehčuje trávení

Voda usnadňuje správný průchod potravy trávicí soustavou a právě díky vodě se vstřebávají všechny živiny. Voda navíc usnadňuje štěpení složitých sacharidů i bílkovin a umožňuje rozpouštění minerálů.

Podporuje hubnutí

I při hubnutí je voda důležitější, než si možná myslíte. Dostatečnou hydratací buněk podporujeme jejich aktivitu, což ovlivňuje náš metabolismus. Pokud však buňky dostatečně nehydratujeme, představuje to pro ně zátěž. Aby šetřily svou energii, automaticky se přepnou na „úsporný“ režim a pracují méně. Jako energetickou rezervu navíc přitom začnou v těle ukládat do zásoby tuk. A to určitě nechceme. Při hubnutí potřebujeme mít naopak buňky co nejvíce aktivní, aby rozproudily náš metabolismus. K tomu je kvalitní, čistá voda ideální.

Voda navíc dodává pocit sytosti. Pokud tedy máte tendenci v kuchyni pořád něco „uždibovat“ nebo vás honí mlsná, zkuste nejprve vypít sklenici vody. Na chvíli tak zaplníte žaludek a uděláte i něco pro svůj metabolismus. Možná i právě proto je pití čisté vody základem detoxikačních kúr, půstů a součástí mnoha diet.

Omlazuje pleť

Hebká, pružná a zářivá pleť bez vrásek a dalších známek stárnutí je snem snad každé ženy. Možná vás proto mile překvapí, že ke zlepšení kvality pleti může pomoci i pravidelné pití vody. Některé výzkumy dokonce zjistily, že dostatečným příjmem tekutin lze také zamezit předčasnému stárnutí. Doktor Navarro, kterého jsme už zmiňovali, říká, že hydratace organismu může některým lidem pomoci vyčistit pleť a vypadat mladší.

Posiluje imunitu

Funkčnost našeho imunitního systému úzce souvisí se zdravím střev a mikrobiomu v nich. I prospěšné bakterie ve střevech potřebují dostatek tekutin, střevo se navíc díky vodě lépe čistí a regeneruje. Pitím vody tak příznivě podpoříte detoxikaci organismu a můžete předejít celé řadě infekčních onemocnění.

Udržuje svěží dech

Nedostatečný pitný režim – a následná dehydratace – bývá častou příčinou, proč nám zapáchá z úst. Dehydratovaný organismus se totiž snaží vodou šetřit – mimo jiné tím, že tvoří výrazně méně slin. Ústní dutina se proto přestává průběžně pročišťovat od zbytků jídla a její prostředí je mnohem náchylnější na množení mikrobů. Ti pak způsobují nepříjemný zápach. Dostatečná hydratace může se zápachem naopak významně pomoci.

Jaké ideální množství vody potřebujeme ke zdraví?

Existuje spousta vědeckých i lékařských studií, které se týkají množství vypité vody za den. Z  vlastních zkušeností, i z mnohaleté praxe s klienty víme, že odpověď je velmi individuální a nelze ji brát jako "obecné dogma". Každý člověk je individuální a je potřeba naslouchat svému tělu i jeho potřebám. Kvalitně jíst a pít je pro mnoho lidí velkým oříškem, a kolikrát se to teprve začínají učit až když je tělo zastaví "ne-mocí". Věnujme svému tělu alespoň takovou péči, jakou věnujeme svým autům, domům, zvířecím mazlíčkům, protože ono je to jediné, co tady na Zemi opravdu vlastníme... A vždy mějme v úvaze, že: 

„Voda ovlivňuje celý náš život a je jen na nás, jakou kvalitu vody - základ našeho života si zvolíme."

Pozn.: Informace, jak získat kvalitní vodu s chutí ledovce získáte na: https://www.newhumansolution.com/cs/doma/stabfor

 

Autor: Alena Čermáková - Spoluzakladatelka a ředitelka New Human Academy z.ú.    

Zdroj: https://www.newhumanacademy.com/cs/blog/voda-a-jeji-pusobeni-na-lidske-telo

          https://www.vitalvibe-longevity.cz/piti-vody/