Jak si navodit vnitřní klid?

V dobách mého extrémě výkonového, pracovního nasazení jsem toužila po "vnitřním klidu". Hledala jsem odpovědi na otázky: "Co je to vnitřní klid"? "Jak si ho mohu navodit"? A hlavně "Jak si ho mohu udržet?" Na svých cestách poznávání a hledání jsem nacházela spoustu odpovědí a inspirací, od jednoduchých řešení až po ta nejsložitější. Nakonec jsem dospěla k závěru, že ta nejúčinnější řešení jsou zároveň těmi nejjednoduššími. Dovolte, abych vám je nabídla:     

Získat  vnitřní klid je schopnost naučit se spočinout v tichu a otevřít své srdce.  Otevřít své srdce znamená zůstat milující, chápající bez ohledu na to, co druhý člověk udělá, bez ohledu na to, co se vám stane ve vašem životě. Znamená to záměrně se rozhodnout být v klidu bez ohledu na to, jak vypadá život a svět okolo. Být v klidu a milující je velmi snadné, když i všichni okolo vás jsou v klidu a milující; o mnoho náročnější je zachovat klid a lásku ve chvíli, kdy se lidé okolo uzavírají, mají strach nebo jsou negativní. Nejsnazší cesta k nalezení vnitřního klidu vede přes úplné uvolnění těla, jehož lze docílit jednak fyzickým působením, jednak mentální relaxací. Vaše tělo v sobě může zadržovat množství myšlenek, které nijak poklidné nejsou. Pokud dokážete dostat tělo do stavu uvolnění a klidu, lze tento pocit převést do mysli a naučit ji pravidelně si klid navozovat. Klid je víc než jen pocit uvolnění těla. Je to specifická elektromagnetická vibrace, kterou vysíláte a která působí na váš okolní svět. Můžete se rozhodnout, že se už dál nenecháte ovlivňovat okolním světem, a místo toho budete svým vnitřním klidem na vnější svět působit. Asi se ptáte, no jo, ale jak to mám udělat, když mám tolik starostí, problémů, nic se mi nedaří...apod. 

 

Pro začátek jsem pro vás připravila "první pomoc ve stresové situaci" - cvičení "Energie ticha":

Pokud během dne prožíváte stres a napětí, toto cvičení je jednoduché, rychlé a účinné. Pomůže vám navodit si vnitřní klid, utišit rozbouřené emoce a zaměstnanou mysl. Je vhodné, aby jste se zavřeli do klidné místnosti, pokud to nejde, tak si vemte alespoň sluchátka. 

Několikrát se z hluboka nadechněte, pusťte si video níže, kde najdete blahodárnou energii lesa. Jen vnímejte ticho, klid a lásku lesa. Zhluboka, vědomě se nadechujte do plic a uvolněte veškeré své napětí. Nechejte odplout myšlenky a jen se napojte na životodárnou sílu ticha ve vás. V tuto chvíli není nikdo a nic, co by vás vyvedlo z rovnováhy. Pokud přece jen příjdou nějaké myšlenky, poděkujte jim a nechejte je odejít. Po skončení videa si můžete v duchu nebo nahlas říct:

"Spočívám ve svém pokojném středu bez ohledu na to, co se děje kolem mě, vyzařuji klid a lásku. Vnitřní klid mi přináší odpovědi, nápady a řešení".    

Doporučení: Během následujícího týdne si dopřejte alespoň jednu příležitost zažívat pocit vnitřního klidu a ticha. Můžete zajít na nějaké hezké místo, ztratit pojem o čase, udělat si radost...prostě cokoli, co vám pomůže doopravdy se uvolnit a pocítit to, co vnímáte jako vnitřní klid. V tomto stavu, s tímto vědomím můžete cokoli...můžete změnit vše, co kolem sebe vidíte. Pamatujte si, že vaše okolí je vaším zrcadlem. Váš vnitřní klid vychází z vašeho nitra, nikoli z okolního světa. Nikdo a nic vás neudělá šťastným - šťastnou, pokud to neuděláte vy sami!

 

Mnoho krásných a naplňujících poznání sami se sebou.   

 

                                                                   

 

 Alena Čermáková

Upozornění: Text je možné v nezkrácené a neupravené podobě dále kopírovat a rozšiřovat nekomerčním způsobem s uvedením zdroje www.newhumanacademy.com.